چرا به تخت جمشید «پرسپولیس» می‌گفتند و چه کسی آن را ویران کرد؟

چرا به تخت جمشید «پرسپولیس» می‌گفتند و چه کسی آن را ویران کرد؟ زنده یاد علی سامی در کتاب & ;& ;پایتخت& ;های شاهنشاهان هخامنشی؛ شوش ـ هگمتانه ـ تخت جمشید& ; خواننده را با جلوه& ;های درخشان هنر ایرانی در تخت جمشید آشنا می& ;کند و حاصل سال& ;ها تحقیق و کاو
جمشید, باستان, هخامنشی, درباره, خواننده, پایتخت, اشاره, ایران, ایرانی, تالار, دیگری, نتیجه, داریوش, تاریخ, شاهنشاهان, جمشید،, حجاری, بررسی, سنگی،, شناسان

TehranKids

هم اکنون برای عضویت در این سایت اقدام کنید

فال روزانه، تعبیر خواب متفاوت، استخاره از قرآن کریم، بازی های آنلاین با ثبت امتیاز و ارسال پیامک رایگان به اعضای سایت تنها بخشی از امکانات اولین و بزرگترین پورتال فارسی زبان دنیا است
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نقشه سایت
حرف دل

منوی کاربری

خدمات ویژه سایت

جدول اعضای برتر

رتبهنام کاربریامتیاز
1amin.a10127
2ahadsharifii5112
3arezoo 684912
4momo1244516
5ali se7en4368
6maral293826
7said3357
8puma23355
9ESPLINGER3286
10Ali713195
11jimboo3110
12sara nik3019
13pacific2765
14hamidy2707
15ارش2687
16JOHNSON2619
17rezamahdavi2526
18lav2447
19soheilbikas42392
20ayat2259

مدیر سایت

YahooID
تلفن تماس: 09121863217
mehrantalaee@gmail.com

کسب درآمد

آگهی استخدام

استخدام به تعدادی کارگر ساده و صندوقدار
خانم یا آقا جهت کار در فروشگاه بزرگ در محدوده سعادت آباد (تهران) نیازمندیم
شماره فکس: 88809936

جستجوی اعضا


نام کاربری:

استان:

 سن:

تا

جنسیت:

مرد زن


آمار سایت

آمار مطالب اين ماه: 0
کل: 26825
کل نظرات: 125984
آمار کاربران کل: 29850
بن شدگان: 213
جديدترين عضو: RichardGer
کاربران حاضر هيچ يک

پیامک های شما

جهت درج پیام در این بخش به شماره ۳۰۰۰۷۲۹۰۰۰۶۷۰۷ پیامک بزنید
چارلی چاپلین ب دخترش :
هیچ چیزوهیچ کس رادراین جهان نمی توان یافت ک شایسته ی آن باشدک دختری،ناخن پای خودرابخاطرآن عریان کند.برهنگی ،بیماری عصرماست.ب گمان من ،تن توبایدمال کسی باشدکه روحش رابرای توعریان کرده است

گاهی بخاطرم،ماندن را تحمل کن، رفتن از دست همه برمی آید...!بهارتنها

غريبه:
هی عنکبوت غم،بتن بهرمن تار غصه،که پروانه ی دل من قصدپرواز ندارد! سارا

خداوندا کفر نمیگویم ،پریشانم !چه میخواهی تو از جانم؟مرا بی آنکه خود خواهم اسیر زندگی کردی.خداوندا اگر روزی بشر گردی،ز حال ما باخبر گردی پشیمان میشوی از قصه خلقت،از این بودن از این بدعت.نمیدانی که انسان بودن و ماندن در این دنیا چه دشوار است!چه زجری میکشد آن کس که انسان

غريبه:
دلم گرم خداوندیست ، که بادستان من گندم برای یاکریم خانه میریزد.چه بخشنده خدای عاشقی دارم. که میخواند مرا با آنکه میداند گنهکارم! دلم گرمست ومیدانم بدون لطف او تنهای تنهایم..برایت من خدا را آرزو دارم!

نه چتر داشتی، نه روزنامه، نه چمدان... عاشقت شدم،، ازکجا میفهمیدم مسافری؟

هربار که کودکانه دست کسی را گرفتم گم شدم،ترس من از گم شدن نیست از گرفتن دست کسی است که بی بهانه رهایم میکند...

غريبه:

خدایا! در انجماد نگاههای این مردم، دلم برای جهنمت تنگ شده است...

آنقدر به مردم زمین بی اعتمادم که میترسم وقتی از خوشحالی به هوا میپرم،زمین را از زیر پایم بکشند...

دلم با هر تپش با هر شکستن داره میفهمه/به هر اندازه خوبه عشق،همون اندازه بیرحمه...

بازى حکم، یادم داد... وقتی "تک" باشی، حتی از "شاه" هم سرتری...

غريبه:
ابر بارنده به دریا می گفت من نبارم تو کجا دریایی،در دلش خنده کنان دریا گفت:ابر بارنده تو خود از مائی

غريبه:
ابر بارنده به دریا می گفت من نبارم تو کجا دریایی،در دلش خنده کنان دریا گفت:ابر بارنده تو خود از مائی

بریم

موشی درخانه صاحب مزرعه تله موش دید،به مرغ و گوسفند و گاو خبر داد،همه گفتند: تله موش مشکل توست به ماربطی ندارد،ماری در تله افتاد وزن مزرعه دار راگزیداز مرغ برایش سوپ درست کردند،گوسفندرا برای عیادت کنندگان سر بریدندگاورابرای مراسم ترحیم کشتند ودراین مدت موش ازسوراخ دیوار نگاه میکردو به مشکلی که به دیگران ربط نداشت فکرمیکرد! تک بهارآزاد

سلامتی اون سربازی که 55 دقیقه توصف تلفن ایستاد که 3 دقیقه با عشقش حرف بزنه
 ولی چیزی جز این نشنید: 
"مشترک موردنظر درحال مکالمه میباشد..."

غريبه:
اشکهای تلخی که بر ‌گورها میچکند،حرفهایی هستند که روزگاری باید بر زبان می امدند...‏amin.a

غريبه:
از رها کردن نترس،هیچکس نمی تواند چیزی را که مال توست را از تو بگیرد،و تمام دنیا نمی توانند چیزی را که مال تو نیست را برایت حفظ کنند‎..‎‏.

غريبه:
پروردگارا، آرامش را همچون دانه های برف، آرام وبیصدا ، به سرزمین قلب کسانیکه برایم عزیزند ، بباران ....‏amin.a

غريبه:
ادم های ساده...ساده هم عاشق می شوند،ساده صبوری می کنند،ساده عشق می ورزند...اما سخت دل می کنند و انوقت که دل می کنند جان میدهند...‏amin.a

غريبه:
همیشه به یادت هستم،اماشاهدى ندارم به جز کلاغ بام خانه مان که اوهم حقیقت رابه تکه پنیرى مى فروشد.‏amin.a

غريبه:
وقتی نمیتوانی فریاد بزنی ناله نکن،خاموش باش،قرنها نالیدن به کجا انجامید؟تو محکومی به زندگی کردن،تا شاهد مرگ ارزوهای خود باشی!تا شقایق هست زندگی باید کرد...‏amin.a

غريبه:
هر چقدر به خودت برسی به ما نمیرسی !!!!!!!!‏amin.a

غريبه:
هر وقت تونستی به کسی ارامش ببخشی،بدان عاشق شدی،وگرنه عشقی که ارامش معشوق را بگیرد،خودخواهیست...‏amin.a

غريبه:
خنده هایم را در هفت سالگیم جا گذاشتم نمی گویم دیگر نخندیدم نه....دروغ است اما دیگر به پاکی ان روزها نخندیدم.‏amin.a

غريبه:
منو که میذارین تو قبر، بزنین رو شونم و بگین : هی رفیق،سخت گذشت ولی دیدی گذشت ... ؟amin.a

غريبه:
توی دوره و زمونه ای که یه پسر 16 ساله با 40 کیلو وزن با یه ماشین شاسی بلند،میشه مرد رؤیاها...
ما همون نـــامـــرد باشیم بهتره...

دل زخامیها فریب چشم شهلا میخورد ساده دل درزندگی ازاین وآن پا میخورد در گذرگاه زمان بی دست وپابودن خطاست توپ چون بی دست وپاست از این وآن پامیخورد..

غريبه:
همه برایم دست تکان دادند ،اما کم بودند دستانی که تکانم دادند ،دوست و دست بسیار است ،ولی "دست دوست" اندک !!!دست دوستیت جاوید باد...محیا» مطالب خواندنی » چرا به تخت جمشید «پرسپولیس» می‌گفتند و چه کسی آن را ویران کرد؟
دانلود بازی با لینک مستقیم

چرا به تخت جمشید «پرسپولیس» می‌گفتند و چه کسی آن را ویران کرد؟

 

تخت جمشید، تنها مجموعه‌ای از کاخ‌ها، بخش‌های اداری دولت هخامنشی و پرستشگاه‌ها نیست، بلکه نموداری از شکوهمندی هنر و ذوق ایرانی نیز به شمار می‌رود. از این رو است که تخت جمشید را نموداری از اندیشه رسا و هنرورزی چیره‌دستانه ایرانیانی دانسته‌اند که در آن روزگاران، بر قلمرو پهناوری از جهان، حکم می‌راندند.

 

علی سامی در ابتدا یادآوری می‌کند که کتاب او نتیجه کاوش‌ها و بررسی‌های سی ساله در تخت جمشید است (از 1310 تا 1340 خورشیدی). در این میان، خود او در 21 سال پایانی، وظیفه کاوش در تخت جمشید را بر عهده داشته است. از این رو آنچه در این کتاب عرضه می‌کند، نه تنها از دقت پژوهشگرانه‌ای برخوردار است، بلکه نتیجه حفاری‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسی اوست.

 

به همین دلیل لازم دانسته که در آغاز، فهرست‌وار به نکات مهم تاریخی که در نتیجه کاوش‌های سی ساله تخت جمشید به دست آمده است، اشاره کند تا اهمیت آن برای خواننده روشن شود. یک نمونه آن یافته‌ها، به کشف سی هزار لوحه گلی بایگانی شده بازمی‌گردد. پیداست که ارزش چنین لوحه‌هایی برای مطالعات هخامنشی، تا چه اندازه فراوان است.

 

پیدا شدن دو لوحه زرین مربوط به داریوش هخامنشی
سامی سپس از پیدا شدن دو لوحه زرین گرانبها در گوشه جنوب شرقی کاخ آپادانا یاد می‌کند و توضیح می‌دهد که این الواح چگونه به دست آمدند و چه ویژگی‌هایی دارند. متن هر دو لوحه که مربوط به داریوش بزرگ است، به همراه ترجمه فارسی آنها، آورده شده است. آنگاه می‌کوشد که به پاسخ این پرسش برسد که «معماری و هنرهای به کار رفته در تخت جمشید، تا چه اندازه تحت تاثیر صنایع کشورهای شرق باستان بوده است؟ و چه مقدار از آن، هنر ملی و خاص ایرانی است؟». او برای یافتن پاسخی علمی و سنجیده، دیدگاه‌های باستان‌شناسان و شرق‌شناسان اروپایی و ایرانی را ذکر می‌کند و به نتیجه‌گیری درخور توجه و پژوهشگرانه‌ای می‌رسد.

 

سامی در ادامه گفتار خود، گستره بررسی‌اش را افزون‌تر می‌کند و با توجه به دیدگاه دانشمندان غربی، به این نتیجه می‌رسد که حجاری‌های ایران عصر هخامنشی، در حجاری‌های آن روزگار و روزگاران پس از آن، به ویژه در یونان، تاثیر غیر قابل انکار داشته است. از این پس نیز ترجمه نوشتارهایی از باستان‌شناسان و محققان اروپایی را عرضه می‌کند تا به سهم ایران هخامنشی در گنجینه فرهنگ و دانش بشری و نیز هنر و مذهب جهانی، اشاره کرده باشد و بر زیبایی شگفت‌انگیز تخت جمشید، که نموداری از هنر والای آن زمان است، تاکید بورزد.

 

چرا تخت جمشید را «پرسپولیس» می‌نامیدند؟
در جستاری دیگر از کتاب «پایتخت‌های شاهنشاهان هخامنشی»، به این موضوع پرداخته می‌شود که چرا تخت جمشید را «پرسپولیس» می‌نامیدند؟ این که چرا کاخ شاهی در جلگه مرودشت و در دامنه کوه رحمت ساخته شده، پرسش دیگری است که خواننده می‌تواند پاسخ آن را در این کتاب بیابد. در همین بخش، اشاره‌های کاوشگرانه‌ای به حصار کاخ و وسعت صفه آن و نیز آبروهای زیر زمینی تخت جمشید شده است. برخی معتقدند مجموعه کاخ های پارسه را تخت جمشید می گفتند و نام فرنگی آن هم پرسپولیس بوده است.

به همین گونه در بخش دیگر به زمان ساختن بنای تخت جمشید پرداخته می‌شود و با توضیحات دقیق تاکید می‌ورزد که قسمت بزرگ کاخ‌ها در زمان داریوش بزرگ و خشایارشا به اتمام رسیده است. اشاره به شوش، پایتخت اداری و کشورداری هخامنشیان، و همدان، پایتخت تابستانی آنان، در همین بخش آمده است.

 

در صفحات دیگر، آگاهی‌های جالب توجهی درباره پلکان ورودی، تالار اصلی، کتیبه درگاه مدخل، حیاط آپادانا، سرستون‌ها و مجسمه‌های سنگی، در اختیار خواننده گذاشته می‌شود. هر کدام از این توضیحات همراه با تصاویر گویایی است که خواننده را در فهم مطالب یاری می‌رساند. بخشی نیز به «کاخ آپادانا» اختصاص داده شده است. در این بخش درباره وسعت و ویژگی‌های کاخ، اتاق‌ها و راهروهای جنوب ایوان‌ها، پله‌ها و نقش‌های برجسته آن، نقش‌ها و حجاری‌های پلکان شرقی و اشیاء پیدا شده در کاخ، مطالب با اهمیتی درج شده است.

آشنایی با تالار مرکزی، در ادامه آورده شده است. ابتدا نمایی از کاخ مرکزی به‌ دست داده شده و سپس از پلکان ورودی، ایوان شمالی و جنوبی و اتاق‌های پیرامون آن اطلاعاتی عرضه شده است. به همین گونه می‌توان درباره «صد ستون سنگی خشایارشا»، آگاهی‌های ارزنده‌ای یافت. در این بخش درباره فضای شمالی کاخ، تالار 32 ستونی، جایگاه ارابه و اسبان سلطنتی، سر پیکر خشایارشا، تکه‌های منبت کاری و بسیاری نکات دیگر، اطلاعات علمی فراوانی گردآوری شده است.

 

سامی به شناسایی دقیق و ریزبینانه کاخ «تچر» می‌پردازد
اندوخته‌های علمی خواننده درباره تخت جمشید، در بخش دیگری که به «کاخ تچر (تالار آئینه)» اختصاص دارد، افزوده می‌شود. «تچر» در زبان باستان، «کاخ زمستانی» معنی می‌داده است. سامی به شناسایی دقیق و ریزبینانه این کاخ می‌پردازد و به تشریح نقش اشخاصی اشاره می‌کند که پیکره آنها در این کاخ حجاری شده است.

اشاره به سنگ نبشته‌های میخی کاخ، که در دوران‌های گوناگون تاریخی کنده شده، نیز فراموش نشده است و آنگاه به «کتیبه‌های متاخر اسلامی در تخت جمشید» پرداخته است. درباره «هدیش»، کاخ اختصاصی خشایارشا و ساختمان‌های پیرامون آن و کتیبه‌های بنای اردشیر سوم نیز در صفحاتی دیگر توضیحاتی داده شده است.

 

کتاب سامی، بررسی جزیی‌نگری از تمام بناها و کاخ‌های تخت جمشید و اشیاء یافته شده در آن است. از این رو می‌توان در این کتاب درباره تمام مواردی که به این بنای باشکوه ارتباط می‌یابد، اطلاعات محققانه‌ای کسب کرد. به همین دلیل است که درباره بخش مهمی از تخت جمشید که خزانه آن باشد، دانستنی‌هایی عرضه می‌شود که خواننده را با ریزترین بخش‌های بنا آشنا می‌کند.

در بخش خزانه، از تالار صد ستون و نود و نه ستون، نقش برجسته داریوش و ولیعهدش، ظروف سنگی از سنگ‌های الوان مرمر، گلدان شکسته شیشه‌ای و مجمر فلزی و هفت لوح سنگی یاد می‌شود. سامی در کنار این توضیحات، گزارشی نیز از شیوه کاوش‌ها و زمان انجام آنها ارایه می‌کند.

 

چاه سنگی، از شگفتی‌های تخت جمشید است
ساختمان‌های خشتی جنوبی کاخ هدیش، تا آنجایی که امروزه موزه تخت جمشید نامیده می‌شود، معروف به «اندرون» یا «حرمسرا» است. این ساختمان در سال 1311 خورشیدی توسط «هرتسفلد» خاکبرداری و تجدید ساختمان شد. سامی به معرفی این بخش از تخت جمشید می‌پردازد و به اشیایی اشاره می‌کند که در اتاق‌های اندرونی پیدا شده‌اند. این را نیز می‌افزاید که نقوشی که به زحمت دیده می‌شوند، بر دیوار سنگی ایوان شمالی تالار اندرونی حک شده‌اند که مربوط به دوره ساسانیان است. توضیحات باریک بینانه‌ای نیز در این باره آورده شده است.

در بخش‌های دیگر کتاب، با «جایگاه پاسداران و نگاهبانان کاخ» آشنا می‌شویم. در ضمن از چاه سنگی، که سامی آن را از شگفتی‌های تخت جمشید می‌داند، آرامگاه اردشیر سوم هخامنشی و آرامگاه اردشیر دوم، یاد می‌شود و خواننده درباره هر کدام از آنها آگاهی‌هایی به دست می‌آورد.

 

کاخ‌های شاهی هخامنشی منحصر به بناهای روی صفه تخت جمشید نیست، بلکه تا شعاع نیم کیلومتر نیز آثار دیگری کشف شده است. سامی بخش دیگری از کتابش را به این آثار اختصاص می‌دهد و از شهر شاهی پارسه، استخر بزرگ سنگی، حصار غربی شهر شاهی، آرامگاه داریوش سوم و موارد دیگری که با این قسمت‌ها ارتباط می‌یابند، اطلاعاتی عرضه می‌کند. درباره اشیاء به دست آمده در تخت جمشید نیز به همین گونه می‌توان مطالب جالب توجهی یافت.

 

آتش زدن تخت جمشید و ویرانی آنجا توسط اسکندر مقدونی

از بخش‌های مکمل کتاب، فصل «سرانجام کاخ‌های هخامنشی» است. سامی از آتش زدن تخت جمشید و ویرانی آنجا توسط اسکندر مقدونی، نوشته‌های تاریخ نویسان قدیم یونانی و رومی در این باره و عوامل دیگری که منجر به خرابی بناها شد، سخن می‌گوید و در بخشی دیگر، تخت جمشید را از دیدگاه خاورشناسان، باستان‌شناسان و تاریخ نویسان، بررسی می‌کند و از «آغاز کاوش‌های باستان شناسی در تخت جمشید» گزارش خواندنی می‌آورد.

در صفحات بعد، نظر دانشمندان ایرانی و اروپایی در باره تخت جمشید ذکر شده است. در پایان کتاب نیز اشاره کوتاهی به منشور کوروش بزرگ دیده می‌شود. کتاب با فهرست‌های گوناگون آراسته است تا استفاده از مندرجات آن آسان‌تر باشد.

زنده‌یاد علی سامی؛ باستان‌شناس نامدار ایران، در سال 1289 خورشیدی در شهر شیراز زاده شد. «پاسارگارد یا قدیمی‌ترین پایتخت کشور ایران»، «دادرسی و قضاوت در ایران باستان عهد هخامنشی»، «ادبیات و شعر و تاریخ‌نویسی در عهد ساسانی»، «پزشکی ایران در عهد ساسانی» از جمله کتاب‌های این پژوهشگر است. سامی جلد نخست کتاب «روزها و یادها» را، که شامل خاطرات و یادمان‌های او بود، در سال 1360 و جلد دوم آن را به فاصله دو سال بعد منتشر کرد.

آخرین کتاب او نیز در سال 1365 با نام «نقش ایران در فرهنگ اسلامی» چاپ شد. کتاب «پایتخت‌های شاهنشاهان هخامنشی» نخستین‌بار در سال 1348 توسط دانشگاه شیراز منتشر شد و بارها توسط ناشران مختلف بازچاپ شده است. سرانجام این باستان‌شناس برجسته ایرانی در روز 22 مرداد 1368 درگذشت.

 

بازچاپ کتاب «پایتخت‌های شاهنشاهان هخامنشی؛ شوش ـ هگمتانه ـ تخت جمشید» نوشته زنده یاد علی سامی، یکی از منابع با ارزش تاریخ هخامنشیان را در اختیار خوانندگان فارسی زبان قرار می‌دهد. تجدید چاپ این کتاب توسط موسسه فرهنگی انتشاراتی پازینه، کمکی به شناخت بیشتر آن دوره از تاریخ ایران است.

این کتاب با شمارگان هزار نسخه و به بهای 12500 تومان عرضه شده است. کتاب «پایتخت‌های شاهنشاهان هخامنشی» که در 505 صفحه نگاشته شده است، همراه با تصاویری از بناها، کاخ‌ها و اشیاء به دست آمده در کاوش‌های تخت جمشید است.

گروه: عضو سایت
عضویت: 22.11.1389
نام کامل: reza mahdaviniya
نظرات: 1071
ارسالات: 63
مسنجر: --

rezamahdavi #1

تاریخ ارسال : 2 آبان 1390 00:26
omidvaram ke maha betonim azash negahdare konim

cho iran mabashad tane man mabad


--------------------
گروه: عضو سایت
عضویت: 29.06.1390
نام کامل: --
نظرات: 721
ارسالات: 1
مسنجر: --

JABBARI_4286 #2

تاریخ ارسال : 2 آبان 1390 08:09
تاریخ ایران افتخامونه
گروه: عضو سایت
عضویت: 3.06.1390
نام کامل: shishin
نظرات: 929
ارسالات: 0
مسنجر: --

shishin #3

تاریخ ارسال : 2 آبان 1390 08:30
خیلی جالب بود ...............مرسی
گروه: تأمين محتوی
عضویت: 3.05.1390
نام کامل: آرزو
نظرات: 2246
ارسالات: 258
مسنجر: --

arezoo 68 #4

تاریخ ارسال : 2 آبان 1390 09:26
باران که می بارد و تخت‌ جمشيد در آب فرو میرود، گردشگران در اندیشه چرا که گذری برای گذر پيدا نمیکنند و مسئولان بی اعتنا و شاید هم شاد در انتظار مرگ این اثر ایرانی نشسته اند.
آبهای گردآمده باران در گذرها و پیرامون ستون ها مجموعه ملی-جهانی تخت جمشيد آنرا به دليل نداشتن استحکام و مقاومت اوليه دچار فرسايش میکند.و...


--------------------
گروه: عضو سایت
عضویت: 16.04.1390
نام کامل: --
نظرات: 2303
ارسالات: 100
مسنجر: --

amin.a #5

تاریخ ارسال : 2 آبان 1390 09:42
ارزو دیگه همه چیو گفت ...مرسی قشنگ بود
گروه: تأمين محتوی
عضویت: 4.05.1390
نام کامل: --
نظرات: 427
ارسالات: 103
مسنجر: --

zzwestlife #6

تاریخ ارسال : 2 آبان 1390 11:13
ممنون.......................فقط پرسپولیسسسسسسسسسسسسسسس


--------------------
گروه: عضو سایت
عضویت: 25.03.1390
نام کامل: --
نظرات: 2859
ارسالات: 9
مسنجر: --

ارش #7

تاریخ ارسال : 2 آبان 1390 15:19
ok
کسانی که عضو نیستند، نمی توانند اینجا را مشاهده کنند.


--------------------
گروه: عضو سایت
عضویت: 1.08.1390
نام کامل: --
نظرات: 13
ارسالات: 0
مسنجر: --

tala21 #8

تاریخ ارسال : 4 آبان 1390 13:12
takhte jamshid yaani sambole tamadone man o to Irani
گروه: عضو سایت
عضویت: 28.07.1390
نام کامل: --
نظرات: 6
ارسالات: 0
مسنجر: --

hamidpiran #9

تاریخ ارسال : 4 آبان 1390 23:58
تخت جمشید تجلی قدرت ایران و ایرانی
تخت جمشید یادآور مهرو عطوفت ومهربانی
تخت جمشید سمب فتوت و مردانگی ایرانی

ایرانی هرجا هستی شاد و جوانمرد و پر صلابت باشی
گروه: عضو سایت
عضویت: 16.04.1390
نام کامل: --
نظرات: 2303
ارسالات: 100
مسنجر: --

amin.a #10

تاریخ ارسال : 5 آبان 1390 15:16
تخت جمشید کعبه هر ایرانی love
گروه: عضو سایت
عضویت: 23.01.1390
نام کامل: Ehsan
نظرات: 100
ارسالات: 2
مسنجر: --

e.i #11

تاریخ ارسال : 11 آذر 1390 12:22
بـــــــــــــــر ایــــــــــــرانیـــــــــان باد از جــــان درود
به فـــــــــــرهنگ و تــــــــــــــــاریخ ایـــــــران درود


--------------------
گروه: عضو سایت
عضویت: 18.11.1390
نام کامل: --
نظرات: 6848
ارسالات: 0
مسنجر: --

ahadsharifii #12

تاریخ ارسال : 21 تیر 1391 23:02
مرسي

گروه: عضو سایت
عضویت: 15.09.1390
نام کامل: azardokht
نظرات: 318
ارسالات: 5
مسنجر: --

AzarDokht #13

تاریخ ارسال : 14 مهر 1391 03:19
کیه که قدر بدونه؟


--------------------

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.