جواهرات در اقوام ايراني

جواهرات در اقوام ايراني ايران به دليل وجود قوم& ;هاي مختلف كه هركدام پوشش، سنت& ;ها و آداب و رسوم خاص خود را دارند، كشوري بسيار غني از لحاظ دستاوردهاي مادي و معنوي است.جواهرات در ايران از ديرباز به عنوان قطعه& ;ا
استفاده, گردنبند, مختلف, همراه, قشقايي, خوزستان, منطقه, گيسوبند, گوشواره, سانتي, مانند, تزئين, بسيار, آويزند, عنبردان, هستند, پهناي, همچنين, قلمزني, آويزان

TehranKids

هم اکنون برای عضویت در این سایت اقدام کنید

فال روزانه، تعبیر خواب متفاوت، استخاره از قرآن کریم، بازی های آنلاین با ثبت امتیاز و ارسال پیامک رایگان به اعضای سایت تنها بخشی از امکانات اولین و بزرگترین پورتال فارسی زبان دنیا است
صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نقشه سایت
حرف دل

منوی کاربری

خدمات ویژه سایت

جدول اعضای برتر

رتبهنام کاربریامتیاز
1amin.a10127
2ahadsharifii5112
3arezoo 684912
4momo1244516
5ali se7en4368
6maral293826
7said3357
8puma23355
9ESPLINGER3286
10Ali713195
11jimboo3110
12sara nik3019
13pacific2765
14hamidy2707
15ارش2687
16JOHNSON2619
17rezamahdavi2526
18lav2447
19soheilbikas42392
20ayat2259

مدیر سایت

YahooID
تلفن تماس: 09121863217
mehrantalaee@gmail.com

کسب درآمد

آگهی استخدام

استخدام به تعدادی کارگر ساده و صندوقدار
خانم یا آقا جهت کار در فروشگاه بزرگ در محدوده سعادت آباد (تهران) نیازمندیم
شماره فکس: 88809936

جستجوی اعضا


نام کاربری:

استان:

 سن:

تا

جنسیت:

مرد زن


آمار سایت

آمار مطالب اين ماه: 0
کل: 26825
کل نظرات: 125984
آمار کاربران کل: 29891
بن شدگان: 213
جديدترين عضو: Luis-Rangelv
کاربران حاضر هيچ يک

پیامک های شما

جهت درج پیام در این بخش به شماره ۳۰۰۰۷۲۹۰۰۰۶۷۰۷ پیامک بزنید
چارلی چاپلین ب دخترش :
هیچ چیزوهیچ کس رادراین جهان نمی توان یافت ک شایسته ی آن باشدک دختری،ناخن پای خودرابخاطرآن عریان کند.برهنگی ،بیماری عصرماست.ب گمان من ،تن توبایدمال کسی باشدکه روحش رابرای توعریان کرده است

گاهی بخاطرم،ماندن را تحمل کن، رفتن از دست همه برمی آید...!بهارتنها

غريبه:
هی عنکبوت غم،بتن بهرمن تار غصه،که پروانه ی دل من قصدپرواز ندارد! سارا

خداوندا کفر نمیگویم ،پریشانم !چه میخواهی تو از جانم؟مرا بی آنکه خود خواهم اسیر زندگی کردی.خداوندا اگر روزی بشر گردی،ز حال ما باخبر گردی پشیمان میشوی از قصه خلقت،از این بودن از این بدعت.نمیدانی که انسان بودن و ماندن در این دنیا چه دشوار است!چه زجری میکشد آن کس که انسان

غريبه:
دلم گرم خداوندیست ، که بادستان من گندم برای یاکریم خانه میریزد.چه بخشنده خدای عاشقی دارم. که میخواند مرا با آنکه میداند گنهکارم! دلم گرمست ومیدانم بدون لطف او تنهای تنهایم..برایت من خدا را آرزو دارم!

نه چتر داشتی، نه روزنامه، نه چمدان... عاشقت شدم،، ازکجا میفهمیدم مسافری؟

هربار که کودکانه دست کسی را گرفتم گم شدم،ترس من از گم شدن نیست از گرفتن دست کسی است که بی بهانه رهایم میکند...

غريبه:

خدایا! در انجماد نگاههای این مردم، دلم برای جهنمت تنگ شده است...

آنقدر به مردم زمین بی اعتمادم که میترسم وقتی از خوشحالی به هوا میپرم،زمین را از زیر پایم بکشند...

دلم با هر تپش با هر شکستن داره میفهمه/به هر اندازه خوبه عشق،همون اندازه بیرحمه...

بازى حکم، یادم داد... وقتی "تک" باشی، حتی از "شاه" هم سرتری...

غريبه:
ابر بارنده به دریا می گفت من نبارم تو کجا دریایی،در دلش خنده کنان دریا گفت:ابر بارنده تو خود از مائی

غريبه:
ابر بارنده به دریا می گفت من نبارم تو کجا دریایی،در دلش خنده کنان دریا گفت:ابر بارنده تو خود از مائی

بریم

موشی درخانه صاحب مزرعه تله موش دید،به مرغ و گوسفند و گاو خبر داد،همه گفتند: تله موش مشکل توست به ماربطی ندارد،ماری در تله افتاد وزن مزرعه دار راگزیداز مرغ برایش سوپ درست کردند،گوسفندرا برای عیادت کنندگان سر بریدندگاورابرای مراسم ترحیم کشتند ودراین مدت موش ازسوراخ دیوار نگاه میکردو به مشکلی که به دیگران ربط نداشت فکرمیکرد! تک بهارآزاد

سلامتی اون سربازی که 55 دقیقه توصف تلفن ایستاد که 3 دقیقه با عشقش حرف بزنه
 ولی چیزی جز این نشنید: 
"مشترک موردنظر درحال مکالمه میباشد..."

غريبه:
اشکهای تلخی که بر ‌گورها میچکند،حرفهایی هستند که روزگاری باید بر زبان می امدند...‏amin.a

غريبه:
از رها کردن نترس،هیچکس نمی تواند چیزی را که مال توست را از تو بگیرد،و تمام دنیا نمی توانند چیزی را که مال تو نیست را برایت حفظ کنند‎..‎‏.

غريبه:
پروردگارا، آرامش را همچون دانه های برف، آرام وبیصدا ، به سرزمین قلب کسانیکه برایم عزیزند ، بباران ....‏amin.a

غريبه:
ادم های ساده...ساده هم عاشق می شوند،ساده صبوری می کنند،ساده عشق می ورزند...اما سخت دل می کنند و انوقت که دل می کنند جان میدهند...‏amin.a

غريبه:
همیشه به یادت هستم،اماشاهدى ندارم به جز کلاغ بام خانه مان که اوهم حقیقت رابه تکه پنیرى مى فروشد.‏amin.a

غريبه:
وقتی نمیتوانی فریاد بزنی ناله نکن،خاموش باش،قرنها نالیدن به کجا انجامید؟تو محکومی به زندگی کردن،تا شاهد مرگ ارزوهای خود باشی!تا شقایق هست زندگی باید کرد...‏amin.a

غريبه:
هر چقدر به خودت برسی به ما نمیرسی !!!!!!!!‏amin.a

غريبه:
هر وقت تونستی به کسی ارامش ببخشی،بدان عاشق شدی،وگرنه عشقی که ارامش معشوق را بگیرد،خودخواهیست...‏amin.a

غريبه:
خنده هایم را در هفت سالگیم جا گذاشتم نمی گویم دیگر نخندیدم نه....دروغ است اما دیگر به پاکی ان روزها نخندیدم.‏amin.a

غريبه:
منو که میذارین تو قبر، بزنین رو شونم و بگین : هی رفیق،سخت گذشت ولی دیدی گذشت ... ؟amin.a

غريبه:
توی دوره و زمونه ای که یه پسر 16 ساله با 40 کیلو وزن با یه ماشین شاسی بلند،میشه مرد رؤیاها...
ما همون نـــامـــرد باشیم بهتره...

دل زخامیها فریب چشم شهلا میخورد ساده دل درزندگی ازاین وآن پا میخورد در گذرگاه زمان بی دست وپابودن خطاست توپ چون بی دست وپاست از این وآن پامیخورد..

غريبه:
همه برایم دست تکان دادند ،اما کم بودند دستانی که تکانم دادند ،دوست و دست بسیار است ،ولی "دست دوست" اندک !!!دست دوستیت جاوید باد...محیا» مطالب خواندنی » جواهرات در اقوام ايراني
دانلود بازی با لینک مستقیم

جواهرات در اقوام ايراني
ايران به دليل وجود قوم‌هاي مختلف كه هركدام پوشش، سنت‌ها و آداب و رسوم خاص خود را دارند، كشوري بسيار غني از لحاظ دستاوردهاي مادي و معنوي است.

جواهرات در ايران از ديرباز به عنوان قطعه‌اي از لباس در ميان اقوام مختلف مطرح بوده است. مردم ايل قشقايي و عرب‌هاي منطقه خوزستان بيشترين استفاده‌كنندگان از جواهرات بوده‌اند. جواهرات در ميان مردم قشقايي شامل گردنبند مهلو، گردنبند ميخك، گردنبند مهره‌اي، عنبردان، قاب قرآن، النگو و دستبند مهره‌اي، گيسوبند و بازوبند است.

 مَهلو دانه بسيار معطر درختچه‌اي است در نواحي معتدل و سردسيري با رنگ سفيد يا شيري و كوچك‌تر از دانه لوبيا كه حتي مرور زمان از بوي خوش آن نمي‌كاهد. زنان ايلات اين دانه‌ها را جمع‌آوري يا خريداري مي‌كنند و سپس آنها را سوراخ كرده، پس از خشك شدن گردنبند‌هاي جالب و زيبا درست مي‌كنند.

براي ساخت گردنبند مهلو دانه‌ها را در دسته‌هاي بيست تايي از هر رنگ در 5 رشته ناهمگون كنار هم مي‌چينند و سپس همه نخ‌ها را از يك مهره عبور مي‌دهند. در سري بيست تايي بعدي جاي رنگ‌ها عوض مي‌شوند و معمولا نوع مهره‌ها را هم تغيير مي‌دهند.

در وسط گردنبند هم پلاك يا سكه‌اي مي‌آويزند. ميخك، دانه خوشبوي درختچه‌اي است كه مانند مهلو بوي جذاب و جاوداني دارد. زنان ايل اين دانه‌ها را به مدت چند ساعت در حنا مي‌خيسانند تا رنگ حنايي به خود بگيرد و بلافاصله آنها را سوراخ كرده نخ‌هاي باريك و محكمي از آنها عبور داده، مدتي آويزان مي‌كنند تا خشك شود سپس اين رشته‌ها را با شكل و طرح دلخواه به دسته‌هاي مساوي تقسيم و فواصل آن را با مهره‌هاي عقيق يا سكه‌هاي طلا يا نقره تزئين مي‌كنند. گردنبندهاي مهلو و ميخك جزو جهيزيه دختر خانم‌هاست.

عنبردان جعبه‌اي است به ابعاد 2 تا 3سانتي‌متر كه از آلياژ‌هاي مختلف طلا، نقره و برنز ساخته مي‌شود و در يك طرف آن نيز حلقه‌اي است كه نخ از آن عبور مي‌كند. اين جعبه كوچك و ظريف كه روي آن را قلمزني يا تزئين كرده‌اند ميان گردنبندها و همراه با مهره‌هاي عقيق و ياقوت به گردن مي‌آويزند.

ثروتمندان ايل اغلب از عنبردان طلا يا طلاي جواهرنشان استفاده مي‌كنند. قاب قرآن نيز مانند عنبردان جعبه مستطيل شكلي است به ابعاد 2 تا 3 سانتي‌متر از طلا يا نقره كه گاهي با ميناكاري يا قلمزني و گاه برجسته‌نويسي و كنده‌كاري جلوه و جلاي خاص به آن بخشيده‌اند. قاب قرآن را همراه با ديگر جواهرات، همراه با گردنبند‌هاي مهره‌اي به گردن مي آويزند.

زنان قشقايي همچنين عادت خاصي به استفاده از النگوهاي نقره‌اي با پهناي 2 تا 3 سانتي‌متر با نقش‌هاي برجسته دارند و معتقدند جن از افرادي كه اين النگوها را به دست دارد، دوري مي‌كند. گيسوبند وسيله‌اي است تزئيني براي بستن گيسوان و حفاظت آنها كه توسط زنان تهيه مي‌شود. گيسوبند رشته‌هاي ظريف ابريشمي است كه به سبك جالبي بافته شده و رشته‌هايي از آن منشعب مي‌شود كه به هر رشته گمپله ظريفي با رنگ‌هاي مختلف متصل است. گيسوها، از ميان گيسوبند عبور كرده روي كمر آويزان مي‌شوند.

بازوبند نيز كيسه‌اي است چرمي يا دوخته شده با پارچه ابريشمي يا پشمي ظريف كه مردم ايل آن را به بازوي خود مي‌بندند و دعاهاي خود را در آن مي‌گذارند و گاه طلسمي نقره‌اي كه معتقدند آنها را از شر جن، چشم شور و زبان بد مصون مي‌دارد، به آن اضافه مي‌كنند.

بازوبندهاي زنان اغلب از پارچه‌هاي زربفت، ترمه يا مخمل است كه اطرافش را زري‌دوزي كرده‌اند و بازوبندهاي مردان از چرم ظريف و نازك تهيه مي‌شود. زنان منطقه خوزستان نيز از زيورآلات متعددي برخوردارند كه فلز آن بسته به موقعيت اجتماعي آنها مختلف است. طوگ، قابچي، مكسره، ضامن و ازرار نيز زينت آلاتي هستند كه براي گردن استفاده مي شوند.

طوگ يا طوق، گردنبندي از جنس طلاست كه با سنگ‌هاي قيمتي تزئين شده است. قابچي، زيور گردن زنان اشراف و ثروتمند است كه به واسطه زنجير يا نخ‌كشدار به پشت گردن محكم مي‌شود. مكسره نيز گردنبندي است كه با مهره‌هاي قيمتي و سكه‌هاي طلا ساخته مي‌شود. ضامن و ازرار نيز نام دو نوع گردنبند هستند كه بيشتر در ايام اعياد و جشن‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

زنان اين منطقه همچنين براي سر و صورت خود از جواهراتي ويژه استفاده مي‌كنند. چلاب، زينتي قلاب مانند است كه روسري (شيله) را پس از پيچيدن به دور سر زن به هم وصل مي‌كند. چف الباده (ابولوزه) يا گوشواره يكي ديگر از زيورهايي است كه زن عرب از آن استفاده مي‌كند. در گذشته گوشواره‌هاي پهن و گرد در ميان زنان عرب رواج داشت. ابولوزه نام گوشواره‌اي است كه زن عرب خوزستان از آن استفاده مي‌كند.

او براي جمع كردن موهاي دو طرف جلوي سرش از گيره‌اي به نام ماشه يا (بلكيته) و براي آرايش موهاي روي پيشاني از «دلاعه» استفاده مي‌كند. «دلاعه» زيوري است از جنس طلا، نقره يا مهره‌هاي رنگي. اضمام نيز نام گوشواره‌اي است از جنس طلا كه بتازگي در ميان زنان عرب رايج شده است.

زيورآلات مربوط به دست در زنان منطقه خوزستان نيز بسيار متنوع است، اما قابل استفاده‌ترين آنها نوعي النگو به نام مفاتيل است كه از جنس طلا بوده و پهناي آن 2.5 سانتي‌متر است و داراي لولاي كوچكي است كه به وسيله زنجيري به دست محكم مي‌شود.

حيل، حلقه‌اي نقره‌اي است كه يك سوي آن باز است و با فشار، بالاي مچ پا قرار مي‌گيرد به همراه خلخال (حلقه‌اي از جنس نقره كه در مچ پا و پايين‌تر از حيل قرار مي‌گيرد) دو زيور آلاتي هستند كه زنان عرب خوزستاني بيشترين استفاده را از آنها دارند.

منابع:

- فصلنامه پژوهشي ايل قشقايي

- دانشنامه ايرانيكا

 

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.